Warsztaty piwowarskie PSPD – Xmas Ale [Relacja]

Pogoda nas nie rozpieszcza. Choć ciągle teoretycznie mamy lato, to od początku września temperatury już raczej jesienne. Jednakże wszystko ma swoje plusy i minusy – dzięki temu śmiało można ogłosić rozpoczęcie sezonu dla piwowarów domowych! A dla nich właśnie nie lada gratkę przygotował Wielkopolski Odział Terenowy PSPD, który zorganizował kolejne już warsztaty piwowarskie.

Tak się również złożyło, że mija prawie rok odkąd byłem pierwszy raz na warsztatach PSPD, gdzie na tapecie był American Wheat. Tym razem miałem okazję stanąć po drugiej stronie, pomagając w organizacji przedsięwzięcia. Oddział Wielkopolski w Poznaniu działa głównie poprzez obecność na lokalnych festiwalach, organizację Poznańskich Bitew Piwnych oraz właśnie warsztatów piwowarskich, gdzie każdy zainteresowany może przyjrzeć się warzeniu w praktyce.

Tematem spotkania z ostatniej soboty był Xmas Ale – specyficzne piwo sezonowe, o charakterze przyprawowym i korzennym, mające rozgrzewać w zimowe wieczory. Co ciekawe, receptura piwa została ułożona przez Mateusza i Michała Kamińskich znanych z Browaru Golem, a przygotowany przepis był inspirowany znanymi i lubianymi ciasteczkami Speculaas o charakterystycznym i wyjątkowo korzennym charakterze.

W poznańskiej Fermentowni o godz. 10:00 wszyscy zebrali się w dosyć kameralnym gronie. Niemniej dzięki temu warsztaty stały się o wiele bardziej angażujące i to podnosiło znacząco ich wartość. Każdy organizator tego typu wydarzenia powie, że nie ma nic lepszego jak uczestnicy, którzy nie boją się zadawać pytań i aktywnie partycypują w szkoleniu. A do tego pozytywnie na poziom dyskusji wpłynęło ich zróżnicowane doświadczenie, poczynając od nowicjuszy dopiero zainteresowanych tematem po osoby z kilkunastoma warkami na koncie.

Od początku spotkania prowadzący Adrian Banachowicz opowiadał o podstawowych składnikach piwa oraz o przygotowaniu do warzenia. W międzyczasie, gdy opowiadane były interesujące szczegóły dotyczące niezbędnych komponentów naszego ulubionego złotego trunku, razem z Mateuszem przygotowaliśmy zacier.

Na warsztatach uczestnicy mieli również okazję spróbować piwa, które zostało uwarzone przy okazji pokazu na stoisku PSPD podczas Poznańskiego Trawnika Piwnego. Była to Citrus IPA Kveik, która wyszła bardzo ciekawie i mega owocowo.

Kolejny dowód na to, jak dobra była atmosfera oraz zaangażowanie podczas warsztatów, to czas kiedy nastąpiła pierwsza przerwa – stało się to dopiero tuż pod koniec gotowania, czyli ładne kilka godzin po rozpoczęciu spotkania. Przez cały ten czas uczestnicy mogli dowiedzieć się o szczegółach poszczególnych etapów procesu warzenia piwa w domu.

Pod koniec jeszcze Marcin Nowacki opowiedział o modyfikacji wody na potrzeby piwowarstwa, a warsztaty ostatecznie skończyły się tuż przed godz. 18:00. Brzeczka została nastawiona, a efekt tych warsztatów będzie można spróbować na stoisku PSPD podczas najbliższych Poznańskich Targów Piwnych.

Warsztaty piwowarskie to świetna inicjatywa dla każdego, kto chce spróbować uwarzyć swoje pierwsze piwo w domu, bądź zainteresowany jest ciągłym podnoszeniem swoich umiejętności. Ja sam uczestnicząc w warsztatach dowiedziałem się kilku nowych szczegółów. Stowarzyszenie ma swoje przedstawicielstwo w każdym województwie, stąd zachęcam śledzić (szczególnie w social mediach) oddziały terenowe w poszukiwaniu podobnych wydarzeń.

Polub i udostępnij: